Open beef show held at Pa. Farm Show

0
74
angus calves in Carrollton, Ohio

HARRISBURG, Pa. — Karli Berkheimer, York County, and Rylee Stockdale, Dayton, Armstrong County, showed the supreme heifer and bull, respectively, during the open beef show at this year’s Pennsylvania Farm Show.

AHFF Candice Rose, the late spring yearling heifer of Berkheimer, was named the supreme champion heifer. Before being named supreme, she was awarded the title of champion Maintainer heifer.

Stockdale’s bull, RS WBCC PROFESSOR 27D, was the class winning late spring bull calf and then claimed the title of champion Hereford bull.

Judges Dr. Tom Turner, Somerset, Ohio, and Dr. Dan Eversole, Blacksburg, Virginia, sorted through the eight breed champions to select the overall champion bull and heifer.

Angus

Grand champion female: KCC Lady 315D, Mackenzie Curtis, Perry County; reserve champion female: Rains Skylight Pearl FIDP, Dale Rains, Rains Angus, Mercer County;

Grand champion bull: Cherry Knoll Bootlegger 1503, Freddy Frey, Frey Family Angus, Lancaster, County; reserve champion bull: Beaver Creek Am Classic 626, Kyle Grim, Beaver Creek Angus, York County;

Hereford

Grand champion female: DJF ABBY MARIE 28D ET, Jason Ewart, Washington County; reserve champion Female: WD 26U Cover Girl 5102, Walker Dunn, Dunn Herefords, Cochranton, Crawford County;

Grand champion bull: RS WBCC PROFESSOR 27D, Rylee Stockdale, Armstrong County; reserve champion bull: CWF Four Winds 30B, Tom Cross, Crosswind Farm, Venango County

Limousin

Grand champion female: JAKY Annabell 033C, Jessica Kelly, Maple Lane Farm, Lawrence County; reserve champion female: AHFF Blackbird 610D, Austin Miller, Miller Farm, Butler County;

Grand champion bull: SBMI RICO, Stacy Miller, Miller Farm, Butler County; reserve champion bull: NICO Kristof 195C, Edward Nicol, Lawrence County;

Simmental

Grand champion female: Sweet Whisper 5C, James and Jackie Campbell, Campbell Land and Cattle, Greene County;reserve champion: JPLF Miss Matlock C502, James and Jackie Campbell;

Grand champion bull: WF Wonderchunk, Jerry Woolcock, Woolcock Farms, Columbia County; reserve champion: SSC Bulletproof 623D, Grady Stewart, Stewart’s Cattle, Halifax, Dauphin County;

Maine-Anjou

Grand champion female: AHFF Kell Fantasy Girl, Emilie Campbell, Centre County; reserve champion: Pam Miss Commodity 6C, Jessica Butler from Fayette County;

Grand champion bull: EBM Anvil, exhibited by Robert Mikesell, Mid State Maines, Juniata County; reserve champion: CCMR Alvin, Campbell Manross, Cambridge Springs, Crawford County;

MaineTainer

Grand champion female: AHFF Candice Rose 502C, Karli Berkheimer, York County; reserve champion: BHCC Athena, Rodney Parson, Greene County;

Grand champion bull: AHFF Fire Fox 605D, Annette Delaplaine, Heart Felt Farms, Adams County; reserve champion: WIS Venus 622D, Adam Wise, Wise Cattle Company, Jefferson County;

Shorthorn

Grand champion female: Sull Crystals Purpose, Rachel Clark, CS Genetics, Franklin County; reserve champion: Sull Bo’s Reward 632D ET, Karli Berkheimer;

Grand champion bull: Sweet Vintage Spark, Blake Herman, Snyder County; reserve champion: MSC Asset 1602, Charlie Marsch, Montgomery County;

All Other Purebreds

Grand champion female: Hara’s Dreamgirl 22C, Kaitlyn Frontera, Waterford, Erie County; reserve champion: Carnac Miss Uno, Adam Wise, Wise Cattle Company;

Grand champion bull: AR Black Hawk, Blake Herman, Snyder County; reserve champion: MHF Just The Tip, Britteny Valtin, Adams County.

STAY INFORMED. SIGN UP!

Up-to-date agriculture news in your inbox!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Receive emails as this discussion progresses.