Red and White takes the gold at Pa. Farm Show

0
22

HARRISBURG, Pa. — With the addition of a Red and White show in the dairy cattle competition, this year marked the first time all seven dairy breeds have been represented at the Pennsylvania Farm Show.

The grand champion of the Red and White breed, Spungold MVU Lakeside Red, owned by Dale and Deanna Bendig of Gettysburg, Pa., took the title of supreme champion of the dairy show Jan. 16. Four-year-old Lakeside beat out 417 competitors.

Honorable mention supreme champion went to Bryant and Holly Hlavaty of Manheim, Pa., with their 6-year-old grand champion Holstein, Keystone Lee Lavender.

The judges were Jeremy McDonald of Middletown, Va.; Dave Parkinson of Canal Winchester, Ohio; and Christopher Connelly of Bellefonte, Pa.

The results of the dairy show were:

Ayrshire open show

  • Junior champion: Spring Yearling Maulfair Acres Sakic Elegance, David Maulfair, Jonestown, Lebanon County
  • Reserve junior champion: Wentworth Farm Burdette Who, Ethan Wentworth, Quarryville, Lancaster County
  • Senior and grand champion: Crown-Quest MSTRP Paige Seven (junior 2-year-old), Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon County
  • Reserve senior and reserve champion: Bonnie Brae Colleen (5-year-old), Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon County
  • Ayrshire youth show

  • Junior champion: Wentworth Farm Burdette Who (winter calf), Ethan Wentworth, Quarryville, Lancaster County
  • Reserve junior champion: Maulfair Acres Copper Ideal (winter yearling), David Maulfair, Jonestown, Lebanon County
  • Senior and grand champion: Crown-Quest MSTRP Paige Seven (junior 2-year-old), Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon County
  • Reserve senior and reserve champion: Bonnie Brae Colleen (5-year-old), Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon County
  • Brown Swiss open show

  • Junior champion: Shen Val Trendy Carol (fall calf), Amanda Thompson, Wellsville, York County
  • Reserve junior champion: Wind Mill Emory Dinah 984 (winter calf), Aaron Cornman, Boiling Springs, Cumberland County
  • Senior and grand champion: Top Acres PT Wham (4-year-old), Larissa Kulp, Manheim, Lancaster County
  • Reserve senior and reserve champion: Kulp- Gen Legacy Tiara ET (junior 2-year-old), Megan Kulp, Manheim, Cumberland County
  • Brown Swiss youth show

  • Junior champion: Shen Val Trendy Carol (fall calf), Amanda Thompson, Wellsville, York County
  • Reserve junior champion: Lo Vi Jetway Fizzle (summer yearling), Shippensburg, Cumberland County
  • Senior and grand champion: Lo Vi Jetway Gadget Twin (junior 2-year-old), Kerri Wickard, Shippensburg, Cumberland County
  • Reserve senior and reserve champion: Tru-Dale Dalton Ruby (junior 3-year-old), Matt Swendsen, Manheim, Lancaster County
  • Guernsey open show

  • Junior champion: Rocky Hill Magicman Sonador (spring yearling), Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming County
  • Reserve junior champion: Rutter Bros Challenges Laurel (spring calf), Kelly Johnson, York, York County
  • Senior and grand champion: Sniders Goldust Barclee (4-year-old), Kendy Gable, New Enterprise, Bedford County
  • Reserve senior and reserve champion: Sniders Mentor Rain Train (senior 2-year-old), Kendy Gable, New Enterprise, Bedford County
  • Guernsey youth show

  • Junior champion: Rocky Hill Magicman Sonador (spring yearling), Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming County
  • Reserve junior champion: Rutter Bros Challenges Laurel (spring calf), Kelly Johnson, York, York County
  • Senior and grand champion: Manor Meadows Glacier Tequila (fall yearling in milk), Matthew Stanton, Everett, Bedford County
  • Reserve senior and reserve champion: Rocky Hill Magicman Sonador (spring yearling), Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming County
  • Holstein open show

  • Junior champion: Budjon-Dannys Gold Atlas (winter calf), Spencer Weimer, Emlenton, Venango County
  • Reserve junior champion: Sonnylee Dun Rockstar (summer yearling), Joel Bomgardner, Lebanon County
  • Senior and grand champion: Keystone Lee Lavender (6-year-old), Bryant and Holly Hlavaty, Manheim, Lancaster County
  • Reserve senior and reserve champion: Spungold Aspen Jenny (5-year-old), Dale and Deanna Bendig, Gettysburg, Adams County
  • Holstein youth show

  • Junior champion: Budjon-Dannys Gold Atlas (winter calf), Spencer Weimer, Emlenton, Venango County
  • Reserve junior champion: Sonnylee Dun Rockstar (summer yearling), Joel Bomgardner, Lebanon, Lebanon County
  • Senior and grand champion: Shadow Row Dundee Daphne (fall yearling), Coy Campbell , Gratz, Schuykill County
  • Reserve and senior champion: Budjon JK Stormatic E-Moo (junior 2-year-old), Spencer Weimer, Emlenton, Venango County
  • Jersey open show

  • Junior champion: Reich Dale Justice Skyla (winter yearling), Curtis and Autumn Reichard, Chambersburg, Franklin County
  • Reserve junior champion: Dream Valley Dustins Tequila (spring yearling), Michael Bosley, Glenville, York County
  • Senior and grand champion: Edn-Ru Furor Idas Irma (6-year-old), Gregory McMurtrie, Pleasant Gap, Centre County
  • Reserve senior and reserve champion: Edn Ru Primetime Matties Morgan (5-year-old), Joyce Harpster, Boalsburg, Centre County
  • Jersey youth show

  • Junior champion: Forever Hopeful C Tops Jazzle-ET, Jacob Kline, Myerstown, Lebanon County
  • Reserve junior champion: Josan JH Forever Ebony, Anthony Snyder, Pitman, Schuylkill County
  • Senior and grand champion: Reich-Dale Starlite Vinesse, Skyler Reichard, Chambersburg, Franklin County
  • Reserve senior and reserve champion: Reich Dale Counciller Hali, Kristen Mull, Chambersburg, Franklin County
  • Milking Shorthorn open show

  • Junior champion: Hardcore Rebel Maggie EXP-ET, Keith and Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford County
  • Reserve junior champion: Spungold R Logic Pledge ET, Sarah Weimer, Emlenton, Venango County
  • Senior and grand champion: Sunshine Frolic Dorothy, Keith and Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford County
  • Reserve senior and reserve champion: Hardcore O’Royce, Chriselle Fisher, New Enterprise, Bedford County
  • Milking Shorthorn youth show

  • Junior champion: Spungold R Logic Pledge ET, Sarah Weimer, Emlenton, Venango County
  • Reserve junior champion: Oak Pride Clay Brooke, Kevin Buch, Mohrsville, Berks County
  • Senior and grand champion: Joy-el Logic Tippy, Carlyn Crowl, Delta, York County
  • Reserve senior and reserve champion: Oak Pride Sam Brenna, Kevin Buch, Mohrsville, Berks County
  • Red and White open show

  • Junior champion: MS MG ADV Ready Red ET, Heidi Baites, Chambersburg, Franklin County
  • Reserve junior champion: Ken Joda Arudolf Tiana Red, Courtnee Rank, Lebanon, Lebanon County
  • Senior and grand champion: Spungold MVU Lakeside Red, Dale Bendig, Gettysburg, Adams County
  • Reserve senior and reserve champion: Windsor Manor Raven Red ET, Aaron Cornman, Boiling Springs, Cumberland County
  • STAY INFORMED. SIGN UP!

    Up-to-date agriculture news in your inbox!

    <

    NO COMMENTS

    LEAVE A REPLY

    Receive emails as this discussion progresses.