Ohio FFA presents state awards

2
412
Ohio FFA star awards
One of the top awards given at the Ohio FFA Convention is the star awards. This year’s Star in Agricultural Placement went to Aaron Hand, Wynford; Star in Agribusiness, Carson Eyre, Western Brown; Star in Agriscience, Erin Jennings, Felicity-Franklin; and the Star Farmer was Todd Peterson, of Miami-Trace.

(Check out some of the top winners from the 90th convention, and read our story about what the speakers had to say.)

Star American Degrees

Star American in Agricultural Placement, Michael Anadell, Firelands; Star American in Agrisicence, Mariah Cox, Zane Trace.

Gold medal chapters

Amanda-Clearcreek, Anna, Black River, Bowling Green, Cardington, Cedarville-GCCC, Covington-UVCC, Eaton, Elgin, Fayetteville, Felicity-Franklin, Firelands, Genoa-Penta, Houston-UVCC, London, Lynchburg-Clay, Miami East-MVCTC, Miami Trace, Mississinawa Valley-MVCTC, National Trail-MVCTC, New Bremen, North Union, Northeastern Clark, Norwayne, Otsego, Peebles, Ridgemont, South Central, St. Marys, Stoneridge- Pickaway Ross CTC, Talawanda-Butler Tech, Upper Sandusky, Versailles, and Zane Trace.

Star farmers with plaques

One of the top awards given at the Ohio FFA Convention is the star awards. This year’s Star in Agricultural Placement went to Aaron Hand, Wynford; Star in Agribusiness, Carson Eyre, Western Brown; Star in Agriscience, Erin Jennings, Felicity-Franklin; and the Star Farmer was Todd Peterson, of Miami-Trace.
<
>
<
>
1 View

Star farmers with plaques

One of the top awards given at the Ohio FFA Convention is the star awards. This year’s Star in Agricultural Placement went to Aaron Hand, Wynford; Star in Agribusiness, Carson Eyre, Western Brown; Star in Agriscience, Erin Jennings, Felicity-Franklin; and the Star Farmer was Todd Peterson, of Miami-Trace.
2 View

FFA walk

A large crowd of members exiting the convention building.
3 View

Mr. Gonzalez

Gian Paul Gonzalez, speaking about going "all-in" in life.
4 View

Gavel

The Ohio FFA officer team taps the gavel to open the 90th state convention in Columbus.
5 View

Arrival

A group of students arriving to state convention in Columbus.
6 View

Crowd 1

FFA members stand during open ceremonies.
7 View

Dairy award Hughes

John Hughes, of the West Holmes FFA, won the dairy entrepreneurship proficiency.
8 View

FFA names 2

FFA members checking out the trade show.
9 View

FFA crowd

More than 8,700 people attended this year's convention.
10 View

Swine prod placement prof

Jacob Wuebker, of Versailles FFA, won the swine production placement award at Ohio FFA Convention.
11 View

Job interview first

Job interview state contest winner.
12 View

FFA talent

Megan Drake of the United FFA.
13 View

Diversified livestock production

The diversified livestock production proficiency went to Toby George, of Versailles FFA.
14 View

Dairy cattle first CDE

The state winning dairy team was the East Clinton FFA chapter and the state winning individual was Marissa Topp, from New Bremen.

Proficiency awards

Agriscience Integrated Systems Research, Erin Jennings, Felicity-Franklin; Agriscience Plant Research, Abigail Hissong, Milton Union- MVCTC; Agricultural Mechanics Design and Fabrication, Louis Pawliski, Anthony Wayne-Penta; Equine Science, Valerie Golden, Clear Fork Valley; Equine Science Entrepreneurship, Maryn Klaus, Lakota; Environmental Science and Natural Resources, Luke Scott, Wynford.

Diversified Horticulture, Katelyn Miley, St. Marys; Diversified Agricultural Production, Wyatt Mohler, Houston-UVCC; Diversified Livestock Production, Toby George, Versailles; Diversified Crop Production Entrepreneurship, Todd Peterson, Miami Trace; Diversified Crop Production Placement, Tyler Zimpfer, Anna; Dairy Production Entrepreneurship, John Hughes, West Holmes; Dairy Production Placement, Shelbie Schmitmeyer, Versailles; Beef Production Placement, Mike Erf, Bellevue; Beef Production Entrepreneurship, Garrett Hagler, Miami Trace.

Agricultural Services, Mark Wolfer, Fayetteville; Agricultural Sales Placement, Emma Stober, Upper Sandusky; Agricultural Sales Entrepreneurship, Maci Krites, Miami East-MVCTC; Agricultural Processing, Emily Holcomb, Firelands; Agricultural Mechanics Repair and Maintenance Placement, Kyle Riggs, Lorain County JVS; Agricultural Mechanics Repair and Maintenance Entrepreneurship, Palmer Erb, Ridgewood; Agricultural Education, Alexis Elliot, Ridgemont; Agricultural Communications, Jamie Hart, Versailles; Accounting, Emily Holcomb, Firelands.

Fiber and Oil Crop Production, Sarah Lehner, Buckeye Valley-DACC; Forage Production, Trent Broerman, Eaton- MVCTC; Fruit Production, Ethan Stuckey, Wynford; Goat Production, Joshua Langenkamp, Houston- UVCC; Grain Production Entrepreneurship, Chris Keefer, Alexander; Grain Production Placement, Justin Scott, Indian Valley; Home and/or Community Development, Luke Vondrell, St. Marys Chapter; Landscape Management, Harman Hossler, Bellevue; Nursery Operations, Mason Hogan, Genoa; Organic Agriculture, Michael Bair, Miami East- MVCTC.

Outdoor Recreation, Kendra Risner, Stoneridge- Pickway- Ross CTC; Poultry Production, Aaron Knapke, Versailles; Sheep Production, Zane Parrott, Northmor; Small animal production and care, Chyann Kendal, Twin Valley South- MVCTC; Specialty Animal Production, Nathan Stewart, East Clinton; Specialty Crop Production, Emily Thommes, Miami East; Swine Production Enrepreneurship, Wyatt Crozier, Felicity-Franklin; Swine Production Placement, Jacob Wuebker, Versailles; Turf Grass Management; Carson Eyre, Western Brown; Vegetable Production, Ian Valerius, Firelands; Veterinary Science, Emma Ardis, Crestview; Wildlife Production and Management, Jesse Olinger, Ridgewood.

STAY INFORMED. SIGN UP!

Up-to-date agriculture news in your inbox!

2 COMMENTS

  1. Last year you had many State FFA pictures online. Are there more than the 15 you have up for 2018 that I did not find?

LEAVE A REPLY

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.

Receive emails as this discussion progresses.